Skip to main content
Wynajem busa 9 osobowego Wrocław - Wypożycz Busa
Telefon: (+48) 518 998 558

O wynajmie busów osobowych i dostawczych dla osób prywatnych i firm

Stojąc przed decyzją o wynajęciu busa, warto najpierw sprawdzić jak wyglądają najnowsze przepisy o przewozie więcej niż 4-5 pasażerów. Jest to o tyle ważne, ponieważ prawo drogowe rozróżnia pojazdy na autobusy i samochody osobowe właśnie ze względu na ilość miejsc dla pasażerów we wnętrzu, a wraz z tym rozróżnieniem zmieniać się będą zasady przewozu i obowiązujące kierowcę przepisy. Zatem, kiedy w świetle prawa bus staje się autobusem? Na co zwrócić uwagę w trakcie podpisywania umowy wynajmu pojazdu?

Bus wypożyczalnia - Kuszewski Wrocław

Czym, w świetle prawa jest pojazd rodzaju bus?

Na początku, należy wspomnieć, że polskie prawo nie zawiera żadnych zapisów dotyczących bezpośrednio pojazdów o nazewnictwie, takim jak bus czy mikrobus. W istocie jest to obiegowa i nieco potoczna nazwa dla pojazdu większego niż standardowe auto osobowe, służącego do przewozu 4-5 pasażerów.

Niezwykle istotna jest tutaj ilość miejsc siedzących we wnętrzu auta, która będzie decydować o tym, czy pojazd będzie traktowany jako samochód osobowy, czy może już jako autobus. A zatem zgodnie z artykułem 2 ustęp 40, samochodem osobowym będziemy nazywać pojazd samochodowy, przeznaczony do przemieszczania się nie więcej niż 9 osób, z kierowcą wraz z ich bagażem. Powyżej wskazanej liczby miejsc w świetle prawa będziemy już mówić o autobusie.

Wynajem busa prywatny, czy do wykonywania usługi transportu osób?

Istnieją dwa sposoby na wynajem busa. Pierwszym z nich jest tzw. wynajem prywatny, który nie wymaga posiadania dodatkowych pozwoleń. Równie prosto przedstawia się sytuacja z prawem jazdy, ponieważ do prowadzenia aut przewożących do 9 osób wraz z kierowcą niewymagane jest prawo jazdy inne niż standardowe, czyli kategorii B. Inaczej sytuacja wygląda u kierowców przewożących powyżej 10 osób, ponieważ wymaga się od nich posiadania prawa jazdy kategorii D oraz D1. Oznacza to, że osoby, które chcą wynająć busa prywatnie w celu podróży z rodziną lub przyjaciółmi, a nie do celów zarobkowych nie muszą posiadać żadnych specjalnych uprawnień oraz zaświadczeń.

Nieco inaczej sytuacja ma się z przedsiębiorcami, którzy planują wynajem busa do celów prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Takie osoby muszą legitymować się licencją na wykonywanie krajowego przewozu osób samochodem osobowym. Jest to warunek bezwzględny, bez którego spełnienia prawnie nie ma możliwości zarobkowego przewozu innych osób. Nie ma też znaczenia, czy usługa transportowa będzie wykonywana jednorazowo, okresowo bądź stale.

Wynajem busa Wrocław

Kiedy warto jest wynająć busa i na co zwrócić uwagę w trakcie podpisywania umowy?

Decyzja o wynajęciu busa może być opłacalna w wielu przypadkach. Prywatny wynajem najczęściej wiążę się z możliwością wyjazdu na dłuższe wakacje we większym gronie lub koniecznością podróży na jakieś szczególne wydarzenie, takie jak ślub czy pogrzeb. Wynajem busa może mieć również charakter służbowy, jednak w tym przypadku konieczne może okazać się spełnienie kilku dodatkowych warunków określonych przez polskie prawo.

Co ważne, w celu uzyskania licencji na wykonywanie krajowego przewozu osób należy udowodnić, że jest się właścicielem pojazdu przedstawionego w dokumentach. Dodatkowo pojazd musi spełniać określone w przepisach wymogi techniczne, które warto na bieżąco sprawdzać. Nie należy zapominać również o tym, że licencja ta upoważnia kierowcę do świadczenia usług transportowych jedynie na terenie naszego kraju. W przypadku chęci prowadzenia działalności zarobkowej, polegającej na przewozie osób za granicami Polski należy legitymować się zawodem przewoźnika.

Wynajem busów Wrocław

Jak przedstawiają się ceny wynajmu busa krótkoterminowo oraz długoterminowo?

Czas na jedną z ważniejszych kwestii – jak wygląda cennik wynajmu busa? Cena za wynajem busa zależna jest w dużej mierze od wielkości pojazdu oraz czasu, na który zostaje zawarta umowa. Tańszą opcją są auta przeznaczone do przewozu maksymalnie 7 osób z ograniczoną przestrzenią na bagaż. Zdecydowanie droższy będzie koszt wynajmu busa 9-osobowego posiadającego większe możliwości załadunku. Z reguły koszt wynajmu rośnie również ze skróceniem okresu najmu. W przypadku wynajmu krótkoterminowego jest to czas od 1 do 7 dni, a w przypadku najmu długoterminowego zasady wynajmu przypominają zazwyczaj leasing samochodowy.

Wypożyczalnia busów Wrocław - Tel. 518 998 558

 

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.